Titus Corlatean

Titus Corlățean

Date personale

Titus Corlățean, jurist, diplomat, universitar și om politic, s-a născut la 11 ianuarie 1968 în municipiul Medgidia, județul Constanța.

Este căsătorit și are o fiică, Licențiată în Drept, și un nepot.

Experiență profesională

Diplomat în Ministerul Afacerilor Externe – MAE (septembrie 1994 – octombrie 2001);

Co-Agent al Guvernului României în faţa Curţii Europene a Drepturilor Omului (august 1997 – august 2001);

A făcut parte din echipa de negociatori ai României din cadrul Comisiei Europene a Dunării.

Consilier personal al Primului-Ministru pe probleme de politică externă (octombrie 2001 – iunie 2003) – la acea vreme, avea experiența a șapte ani în diplomație, dintre care patru în postura de Adjunct al Ambasadorului român la Strasbourg pe lângă Consiliul Europei. „Deveneam consilierul personal al premierului Adrian Năstase, după patru ani dezastruoși pentru politica externă a României, pe care i-am resimțit în mod direct din postura mea de diplomat la Strasbourg”, evocă Titus Corlățean pe site-ul personal, spunând că a acceptat această funcție când și-a dat seama că noua guvernare de stânga are o proiecție clară a intereselor statului român și a politicii externe pe care România voia să o aplice: “Din această postură am fost direct implicat în discuțiile diplomatice privind eliminarea vizelor pentru românii care călătoresc în Uniunea Europeană, în negocierile politico-diplomatice pentru aderarea la NATO și la Uniunea Europeană”.

Secretar de Stat pentru Românii de Pretutindeni, Cancelaria Primului Ministru (iulie 2003 – decembrie 2004).

La alegerile parlamentare din 2004, candidând în Circumscripția electorală nr. 8 din județul Brașov, a fost ales Deputat în Parlamentul României (decembrie 2004 – decembrie 2007) – postură în care a inițiat o Lege privind sprijinul acordat românilor de pretutindeni, adoptată în noiembrie 2007; Secretar al Comisiei de politică externă; membru al Comisiilor comune pentru afaceri europene și pentru integrare europeană; Președinte al Subcomisiei pentru românii de pretutindeni;

Membru al Parlamentului European cu titlul de Observator (septembrie 2005 – decembrie 2006); membru al Comisiei pentru libertăți civile, justiție și afaceri interne și al Comisiei pentru politică externă;

Membru Ales al Parlamentului European (decembrie 2007 – decembrie 2008); Prim-Vicepreședinte al Comisiei pentru afaceri juridice; membru al Comisiei pentru relațiile UE cu Republica Moldova;

Senator în Parlamentul României (decembrie 2008 – în prezent):

În decembrie 2008 a demisionat din Parlamentul European, ca urmare a alegerii ca Senator în Colegiul uninominal nr. 2 din Circumscripția Electorală nr. 8, județul Brașov; Președinte al Comisiei pentru politică externă (până în mai 2012); membru al Comisiilor comune pentru afaceri europene și pentru integrare europeană dintre Parlamentul României și Parlamentul Republicii Moldova (până în iunie 2012);

Ministru al Justiției (7 mai – 5 august 2012) și Ministru al Afacerilor Externe (6 august 2012 – 10 noiembrie 2014) în Guvernul Victor Ponta;

La alegerile parlamentare din 2012 a candidat la Senat în Colegiul uninominal nr. 1 din Sectorul 1, Circumscripția Electorală nr. 1 București, colegiu în care a câștigat scrutinul electoral; membru al Comisiilor pentru politică externă (din noiembrie 2014), pentru afaceri europene (decembrie 2014 – noiembrie 2015) și pentru românii de pretutindeni (până în decembrie 2014); Președinte al Comisiei speciale comune a Camerei Deputaților și Senatului pentru aderarea României la spațiul Schengen (din decembrie 2014);

La alegerile parlamentare din 2016 a candidat cu succes la Senat în Circumscripția electorală nr. 16 din județul Dâmbovița – a fost coinițiator al Legii pentru declararea zilei de 4 iunie Ziua Tratatului de la Trianon, promulgată în noiembrie 2020; Vicepreședinte al Senatului (septembrie 2019 – februarie 2020); Președinte al Comisiei speciale comune a Camerei Deputaţilor şi Senatului pentru coordonarea activităţilor parlamentare necesare pregătirii Preşedinţiei Consiliului Uniunii Europene din primul semestru al anului 2019 (februarie – decembrie 2018); membru al Comisiilor pentru afaceri europene (din septembrie 2017) și pentru constituţionalitate, libertăţi civile şi monitorizare a executării hotărârilor CEDO (din decembrie 2016); Preşedinte al Delegaţiei Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a NATO; Președinte al Grupului Parlamentar de prietenie cu Franța (din iunie 2018);

La scrutinul electoral parlamentar din 2020 a fost reales Senator în aceeași Circumscripție; Președinte al Comisiei pentru politică externă; Președinte al Grupului Parlamentar de prietenie cu Franța; Vicepreședinte al Grupului Parlamentar de prietenie cu Marea Britanie;

Vicepreședinte (2017 – 2018), Reprezentant (2009 – 2012 și din 2017) și membru supleant (2015 – 2017) al Adunării Parlamentare a Consiliului Europei (APCE); Președinte (martie 2017 – decembrie 2018) și membru al delegației Parlamentului României; Prim-vicepreședinte al Comisiei pentru afaceri politice și democrație; Preşedinte al Subcomisiei speciale privind Orientul Mijlociu şi Statele Arabe (2016 – 2017); membru al Comisiilor pentru îndeplinirea obligaţiilor şi angajamentelor statelor membre faţă de Consiliul Europei (Comisia de monitorizare), pentru afaceri juridice şi drepturile omului şi, respectiv, pentru regulament, imunităţi şi afaceri instituţionale (din ianuarie 2018); Vicepreşedinte al Comisiei pentru alegerea judecătorilor la Curtea Europeană a Drepturilor Omului (din 2020); raportor privind procesul de pace din Orientul Mijlociu, în numele Comisiei pentru afaceri politice și democrație (din 2017); raportor general pentru abolirea pedepsei cu moartea, în numele Comisiei pentru afaceri juridice și drepturile omului; reprezentant în cadrul Comisiei Europene împotriva rasismului și intoleranței (ECRI) și al Comitetului de experți al Consiliului Europei pe Evaluarea măsurilor de combatere a spălării banilor și finanțarea terorismului – MONEYVAL (ambele din ianuarie 2019); Vicepreşedinte al Grupului Socialiştilor, Democraţilor şi Verzilor (din ianuarie 2018).

Avocat în Baroul București (din anul 2011).

Educație și formare

Doctor (2010) și Doctorand în Drept (2001 – 2010) – Facultatea de Drept a Universității din București – cu teza „Controlul executării hotărârilor Curții Europene a Drepturilor Omului”;

Diplomă de Studii aprofundate (BA) în Drept Internațional și Relații Internaționale – Universitatea din București (1995);

Licențiat în Drept – Facultatea de Drept a Universității din București (1994);

Absolvent al Liceului Teoretic „Nicolae Bălcescu” din Medgidia (1986);

Atestat – curs de perfecționare în domeniul diplomației și relațiilor internaționale – Institutul Internațional de Administrație Publică din Paris (1995);

Absolvent al Colegiului Național de Apărare (iunie 2005);

Școala politică europeană „Ovidiu Șincai” – Consiliul Europei, Strasbourg (2007);

Este Cercetător invitat la Universitatea Harvard, Centrul pentru Studiul Religiilor Mondiale, cu un proiect de cercetare științifică pe un subiect legat de guvernanța laică europeană și valorile europene legate de libertățile de conștiință și religie.

Carieră universitară

Asistent de cercetare – Institutul Român de Studii Internaționale – IRSI (1993 – 1994);

Asistent colaborator la Catedra de Drept Public (Drept Internațional Public) – Universitatea București (1994 – 1995);

Lector (2010 – 2013) și Conferențiar (2013 – în prezent) universitar la Universitatea Creștină „Dimitrie Cantemir”, Facultatea de Științe Politice, disciplina „Drepturile Omului”;

Lector universitar la Universitatea „Nicolae Titulescu”, Facultatea de Științe Sociale și Administrative, disciplina „Drept Internațional Public” (2010 – 2012);

Director al Institutului Internațional pentru Drepturile Omului, Universitatea Creștină „Dimitrie Cantemir” (octombrie 2011 – mai 2012).

Activitate politică

Este unul dintre liderii Partidului Social Democrat (PSD), în care s-a înscris ca membru în anul 2001 și în care a deținut și deține următoarele funcții:

Secretar internațional al Tineretului Social Democrat – TSD (iulie 2002 – iulie 2003) – perioadă în care a contribuit la realizarea performanței primirii organizaţiei de tineret în Internaţionala Socialistă a Tinerilor cu un an înaintea admiterii cu drepturi depline a PSD în Internaţionala Socialistă;

Secretar executiv al PSD pentru relații internaționale bilaterale (iulie 2003 – aprilie 2004);

Purtător de cuvânt al PSD (aprilie 2004 – mai 2005);

Membru al Biroului Coordonator al PSD (aprilie 2004 – aprilie 2005);

Secretar General al PSD (decembrie 2006 – decembrie 2008);

Președinte al Departamentului PSD pentru relații externe (februarie 2009 – februarie 2010);

Vicepreședinte PSD (aprilie 2005 – decembrie 2006 și din februarie 2010 – decembrie 2020).

Activitate civică

Este membru al:

Asociației de Drept Internațional și Relații Internaționale – ADIRI (din 1993) și Vicepreședinte al secțiunii „Drept Internațional” a ADIRI (din 2003);

Fundației Europene Titulescu – FET (din 2002);

Asociației de Drept Internațional – ILA, Secția Română (din 2002);

„Astra Română Săcele Braşov”;

Asociaţia Europeană „Dimitrie Cantemir” – Preşedinte de Onoare.

A activat ca membru în Asociația Europeană a Studenților Juriști – ELSA (1992 – 1994).

Activitate publicistică

A publicat următoarele volume:

„Executarea hotărârilor Curţii Europene a Drepturilor Omului” – Ed. „Universul Juridic”, Colecția „Monografii”, Bucureşti, 2011;

„Succesiunea Federaţiei Ruse la Convenţia de la Belgrad cu privire la regimul navigaţiei pe Dunăre (1948) şi la Comisia Dunării” – Ed. „Universul Juridic”, Colecția „Monografii”, Bucureşti, 2012;

„Succesiunea statelor în dreptul internaţional. Caz particular: Republica Moldova” – Ed. „Universul Juridic”, Colecția „Monografii”, Bucureşti, 2012;

„Protecția europeană și internațională a drepturilor omului” – Ed. „Universul Juridic”, Bucureşti – Ediția I, 2012; Ediția a II-a – revizuită, 2015;

A colaborat la elaborarea lucrării „Manualul diplomatic” – MAE / Institutul Român pentru Studii Internaționale – IRSI, 1996.

Este coautor al volumului „Constituția României. Comentarii și explicații” – Ed. „CH Beck”, Colecția „Legi comentate”, Bucureşti, 2017.

Este autor și a numeroase studii și articole, privind domeniul Dreptului Internațional, relațiilor diplomatice și relațiilor internaționale, publicate în reviste de specialitate din țară („Curierul Judiciar”, Revista Drepturilor Omului – Institutul Român pentru Drepturile Omului / IRDO, Revista Românâ de Drept Internațional – ADIRI, Revista Română de Drept European, Revista de Drept Public ș.a.) și străinătate, cotate ISI, B+, BDI etc.

Distincții și apreciere

A fost decorat cu următoarele Ordine:

Ordinul Naţional „Steaua României” în Grad de Cavaler (2004) – „pentru competenţa şi profesionalismul dovedite în procesul reformelor şi dezvoltării ţării noastre”;

Ordinul de Onoare al Republicii Moldova (2014) – „în semn de profundă gratitudine pentru contribuţia substanţială la procesul de integrare a Republicii Moldova în structurile europene şi pentru merite deosebite în dezvoltarea şi consolidarea relaţiilor de prietenie şi colaborare dintre România și Republica Moldova”;

Ordinul „Pro Merito Melitensi” în grad de Mare Cruce al Ordinului Suveran Militar de Malta (2014) – „în semn de înaltă apreciere pentru promovarea colaborării dintre România și Ordinul Suveran de Malta și sprijinirea valorilor etice în plan european și internațional”.

A primit titlul de Cetățean de Onoare al Municipiului Medgidia (2012).

I s-a acordat „DIPLOMA DE APRECIERE pentru contribuții teoretice și practice în domeniul drepturilor omului”, distincție decernată de Societatea de Științe Juridice în cadrul Galei JURIDICE 2018.

Varia

Limbi străine: engleza, franceza (ambele foarte bine)

Contact

e-mail: titus.corlatean@senat.ro