Raluca-Elena Gâlea

Raluca Gâlea

Informaţii personale:
Data nașterii: 30 aprilie 1977

Experienţă relevantă:
februarie 2012 – prezent: judecător, Tribunalul Bucureşti;
octombrie – decembrie 2012: preşedinte al Biroului Electoral al Municipiului Bucureşti;
septembrie 2011 – ianuarie 2012: judecător detaşat, Direcţia legislaţie, contencios şi documentare – Consiliul Superior al Magistraturii;
octombrie 2005 – august 2011: director al Direcţiei afaceri europene, relaţii internaţionale şi programe – Consiliul Superior al Magistraturii;
octombrie 2007 – prezent: notar public suspendat la cerere, pe perioada îndeplinirii funcţiei de judecător;
iunie  – octombrie 2005: şef al Serviciului integrare europeană şi relaţii internaţionale – Consiliul Superior al Magistraturii;
februarie – mai 2005: judecător detaşat, Serviciul integrare europeană şi relaţii internaţionale – Consiliul Superior al Magistraturii;
martie 2004 – ianuarie 2005: judecător detaşat în funcţia de consilier al ministrului justiţiei, Ministerul Justiţiei
august 2003 – martie 2004: judecător detaşat la Ministerul Afacerilor Externe – Direcţia Agentului Guvernamental pentru Curtea Europeană a Drepturilor Omului;
februarie – iulie 2003: judecător, Judecătoria Sectorului 5 Bucureşti;
noiembrie 2002 – februarie 2003: judecător, Judecătoria Sibiu;
septembrie 2001- octombrie 2002: judecător stagiar, Judecătoria Iaşi.
octombrie 2016 – iunie 2017: master drept fiscal – Facultatea de Drept, Universitatea Bucureşti;
octombrie 2012: doctor în drept – Facultatea de Drept, Universitatea Bucureşti;
octombrie 2009 – martie 2010: curs de marketing si comunicare – International Advertising Association, Bucureşti;
aprilie 2007: curs de studii de securitate, extinderea NATO şi UE – Centrul European pentru Studii de Securitate „George C. Marshall”, Garmisch-Partenkirchen, Germania;
2003-2004: modul de formare pentru tinerii diplomaţi români „Afaceri europene” – Academia Diplomatică din România şi Centrul de Studii Europene din Strasbourg, Bucureşti;
2001 – 2002: cursuri postuniversitare, specializarea „Ştiinţe penale – criminalistică” – Facultatea de Drept, Universitatea Bucureşti;
2000 – 2001: auditor de justiţie Institutul Naţional al Magistraturii, Bucureşti;
1996 – 2000: Facultatea de Drept, Universitatea „Al.I.Cuza” Iaşi;
1992 – 1996: Colegiul Naţional, Iaşi.