Mircea Geoană



Date personale

Mircea Dan Geoană, remarcabil om politic și diplomat, cu o carieră apreciată pe plan intern și internațional, s-a născut la 14 iulie 1958 în București.

Este căsătorit, are doi copii.

Studii și specializări

2005: Academia de Studii Economice din București – Doctorat în Economie mondială

1999: Harvard Business School – Program de dezvoltare managerială – Grupul Băncii Mondiale

1994: Organizația Tratatului Atlanticului de Nord (NATO) – Curs privind instituțiile democratice

1988 – 1993: Facultatea de Drept a Universității din București

1991 – 1992: École Nationale d’Administration – Paris

1978 – 1983: Facultatea de Mecanică din cadrul Institutului Politehnic din București, Specializarea Mecanica Fluidelor

1972 – 1976: Liceul Sf. Sava din București, Profilul real

Activitate profesională

17 oct. 2019 – prezent: Secretar General Adjunct al NATO – fiind primul român și, totodată, primul cetățean al uneia dintre țările care au aderat la Alianță după încheierea Războiului Rece care este numit în această importantă demnitate

13 dec. 2004 – 19 dec. 2016: Senator de Dolj (ales pentru trei mandate în Circumscripția electorală nr. 17 Dolj, pentru ultimele două mandate candidând în 2008 și, respectiv, 2012 în Colegiul uninominal nr. 5)

feb. 2014 – dec. 2016: Membru al Comisiei pentru românii de pretutindeni a Senatului României

dec. 2012 – oct. 2013: Membru al Comisiei pentru Afaceri Europene a Senatului României

dec. 2012 – dec. 2014: Președinte al Comisiei mixte a Senatului și Camerei Deputaților României privind Aderarea României la Spațiul Schengen

dec. 2012 – dec. 2014: Membru al delegației României la Adunarea Parlamentară a NATO

dec. 2012 – dec. 2016: Membru în Grupurile parlamentare de prietenie cu Republica Islamică Pakistan, Republica Coreea și Regatul Belgiei

2012 – 2014: Reprezentant al Guvernului României pentru Proiecte Economice Strategice și Diplomație Publică

19 dec. 2008 – 23 nov. 2011: Președinte al Senatului României

dec. 2008 – iunie 2009: Membru al Consiliului Suprem de Apărare a Țării (CSAȚ)

dec. 2004 – dec. 2008: Președinte al Comisiei pentru Politică Externă a Senatului României – membru al Subcomisiei pe problemele românilor din afara granițelor

dec. 2004 – dec. 2008: Membru al Comisiei Parlamentului României pentru Afaceri Europene

dec. 2004 – dec. 2006: Membru al Comisiei Parlamentului României pentru Integrare Europeană

dec. 2004 – dec. 2008: Membru în Grupurile parlamentare de prietenie cu Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord, Federația Rusă și Regatul Hașemit al Iordaniei

2005: Reprezentant personal al Președintelui în exercițiu al Organizației pentru Securitate si Cooperare în Europa (OSCE) pentru Georgia

28 dec. 2000 – 28 dec. 2004: Ministrul Afacerilor Externe, calitate în care a fost unul dintre principalii artizani ai aderării României la NATO în primăvara anului 2004.

2001: Președinte în exercițiu al OSCE

2004: A asigurat din partea României Preşedinţia Consiliului de Securitate al Organizaţiei Naţiunilor Unite (ONU).

29 oct. 2004: A fost unul dintre semnatarii Tratatului de la Roma, denumit „Constituția pentru Europa”, în calitatea sa de reprezentant al uneia dintre țările candidate – România.

1996 – 2000: Ambasador extraordinar și plenipotențiar al României în Statele Unite ale Americii – la momentul numirii sale, în februarie 1996, fiind cel mai tânăr ambasador din Corpul Diplomatic Român (37 de ani)

6 febr. 1996: În cadrul unei Ceremonii ce a avut loc în Sala Cabinetului de la Casa Albă, și-a prezentat scrisorile de acreditare Președintelui SUA, Bill Clinton.

1995 – 1996: Director general al Direcției Generale Europa, America de Nord, Asia, America Latină, Orientul Mijlociu și Africa a Ministerului Afacerilor Externe (MAE)

1994 – 1995: Director general al Direcției Generale Asia, America Latină, Orientul Mijlociu și Africa a MAE

1993 – 1995: Purtător de cuvânt al MAE

1991 – 1994: Director al Direcției Afaceri Europene a MAE – NATO, Uniunea Europeană, OSCE, Uniunea Europei Occidentale (UEO), Consiliul Europei

1991: A condus delegaţia română la Comitetul Înalţilor Funcţionari ai OSCE.

1990 – 1991: Referent în MAE pe relația României cu Franța

1983 – 1990: Inginer, Trustul Energomontaj – București, adjunct de șef de brigadă

Activitate politică internă și internațională

2001 – nov. 2011, oct. 2012 – nov. 2014: Membru al Partidului Social Democrat (PSD)

2009: Candidat la Preşedinţia României din partea PSD, scrutin contestat și în care în turul al II-lea a primit 49,6% din voturile exprimate

21 apr. 2005 – 20 feb. 2010: Preşedintele PSD (reconfirmat în funcţie de Congresul PSD la 10 dec. 2006)

2001 – 2005: Vicepreşedinte al PSD

ian. 2006: A fost ales Copreședinte al Comitetului Internaționalei Socialiste pentru Europa de Sud-Est.

2004: Candidat la alegerile pentru Primăria Capitalei din partea PSD

2004: A lansat Proiectul-program „România Socială”, prin care propunea o viziune inovatoare asupra dezvoltării societăţii româneşti.

mart. 2012: A lansat Platforma apolitică „România noastră”, cu scopul de „a aduna energiile pozitive din societate pentru o Românie dezvoltată”.

apr. 2015: A lansat Partidul Social Românesc (PSRO), care a promovat o nouă regulă a jocului în politică, economie și societate, propunând un Nou Proiect de Țară; formațiunea s-a autodesființat în dec. 2017, în urma unui congres.

Activitate publicistică și academică

A publicat următoarele volume:

„Încredere – Schimbarea pe care ne-o dorim trebuie făcută, nu așteptată”, Editura Nemira, București, 2009;

„Modelul Social Românesc – Calea către o altă Românie”, Editura Economică, București, 2008;

“America, Europa și Modernizarea României – Fundamente pentru un proiect românesc de societate”, Editura Economică, București, 2006;

“Drumul spre Europa și Lumea transatlantică” – primul volum al cărții „Politica externă a României la începutul secolului XXI”, Editura Univers Enciclopedic, București, 2005.

Este coautor al volumului „Open Door – NATO Enlargement and Euro-Atlantic Security in the 1990’s” („Ușă deschisă – NATO și securitatea euro-atlantică după Războiul Rece”) editat de Johns Hopkins School of Advanced International Studies (Institutul de Politică Externă al Universității Johns Hopkins) și Brookings Institution Press, 2019.

Este expert în integrare europeană și transatlantică.

A ținut prelegeri despre politica externă, economiile de tranziție și globalizare la cele mai importante universități și grupuri de reflecție (think-tank-uri) europene și americane: Sorbona, Harvard, Georgetown, Yale, CSIS, Atlantic Council, GMF, Chatham House, Policy Network.

A colaborat și a publicat editoriale și articole în importante publicații românești și internaționale, precum: Ziarul Financiar, New York Times, International Herald Tribune, The Atlantic sau Frankfurter Allgemeine Zeitung

A fost invitat pe probleme de politică externă la emisiuni de televiziune, atât în țară, cât și în străinătate: CNN, BBC, PBS, Bloomberg, TV5, Fox Business ș.a.

Activitate civică

Fondator și Președinte al Institutului Aspen România (din 2006), organizaţie apolitică și non-profit care are drept scop promovarea dialogului între elitele politice, intelectuale şi de afaceri, asigurând o platformă neutră şi echilibrată pentru dialog şi critici constructive

Membru în Consiliile de Conducere ale Institutelor Aspen din Italia, Germania și SUA

Președinte de Onoare al Asociației George C. Marshall România

A activat în cadrul Black Sea Trust for Regional Cooperation.

Fondator al Comitetului Naţional pentru Dezvoltare (2010)

Membru de bază al Global Progressive Forum, o iniţiativă comună a Partidului Socialiştilor Europeni şi a Internaţionalei Socialiste

Membru fondator al Clubului Harvard România-Moldova (2004), parte a Consorţiului Român pentru Educaţia Copiilor şi Tinerilor Supradotaţi şi Talentaţi

Membru fondator al Asociației Foștilor Studenți Români la ENA (École Nationale d’Administration)

Distincții, apreciere și recunoaștere

I-a fost acordat rangul diplomatic de Ambasador (2000).

A fost decorat cu următoarele Ordine:

Ordinul Naţional „Steaua României” în grad de Comandor (1 Decembrie 2000) – care i-a fost conferit „pentru servicii deosebite aduse în politica externă a țării, de Ziua Naţională a României”;

„Legiunea de Onoare” a Franței, în grad de Comandor (oct. 2002);

„Steaua Solidarității”, conferită de Italia (2013).

A primit titlul de Cetățean de Onoare al comunei Racșa, județul Satu Mare (2013).

Varia

Limbi străine (fluent): Engleza, Franceza, Spaniola, Italiana

Încă din timpul liceului, a fost pasionat de sport, în special de baschet, tenis și ciclism (mountain bike), pe care le practică şi în prezent.

Într-o perioadă a practicat și rugby-ul.

S-a numărat printre arbitrii fotbalului românesc, activând ca arbitru la Bragadiru și Voluntari.

Este un susținător al echipei de fotbal Rapid București.

Informații de contact

E-mail prin intermediul paginii de contact a blog-ului acestuia, mirceageoana.ro