Marius Iacob

Marius Iacob

Informații personale
data nașterii: 2 octombrie 1970
locul nașterii: Câmpulung Mușcel, Jud. Argeș

Experiență profesională
22 iulie 2013-2019: procuror șef adjunct direcție, Direcția Națională Anticorupție
2 aprilie 2013–9 iunie 2013: procuror șef secție (delegat), Secția de urmărire penală și criminalistică din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție
27 iunie 2011-1 octombrie 2012: prim-adjunct al Procurorului General (delegat), Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție
14 martie 2007-14 martie 2010, 2 aprilie 2010-2 aprilie 2013: procuror șef secție, Secția de urmărire penală și criminalistică din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție
20 octombrie 2006-14 martie 2007: procuror șef secție (delegat), secția de urmărire penală și criminalistică din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție
30 mai 2005-20 februarie 2006: director general, Ministerul Justiției, Administrația Națională a Penitenciarelor
21 ianuarie 2003-30mai 2005, 21 februarie 2006-1 octombrie 2006: Prim-procuror adjunct, Parchetul de pe lângă Tribunalul București
15 iunie 1997-20 martie 2003: procuror criminalist, Parchetul de pe lângă Tribunalul București
1 octombrie 1994-14 iunie 1997: procuror criminalist, Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 6

Evaluări profesionale
Calificativul „foarte bine” la toate evaluările din Ministerul Public și „excepțional” la Administrația Națională a Penitenciarelor

Studii și cursuri de specialitate
2008-2009: Universitatea Națională de Apărare „Carol I”, Master în domeniul siguranței naționale
2006: Academia de Studii Economice, cursuri post-universitare, specializarea „Managementul Instituțiilor Publice”
2005: Colegiul Național de Apărare – seria XIV
2003: Universitarea București, Facultatea de Drept, cursuri post-universitare, specializarea „Științe Penale și Criminologie”
1990-1994: Universitatea București, Facultatea de Drept, Licențiat în Drept

Alte responsabilități
30 martie-1 aprilie 2012: conducătorul delegației Ministerului Public la întâlnirea Comitetului Executiv al Asociației Internaționale a Autorităților Anticorupție (IAACA) – Arusha (Tanzania)
21-24 noiembrie 2011: conducătorul delegației Ministerului Public în Muntenegru, pentru semnarea protocolului de colaborare dintre Ministerul Public – Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție și Procuratura Generală din Muntenegru

Varia
Limbi străine: engleză, franceză