Marieta Avram

Marieta Avram

Founding Lawyer AVRAM LAW

Avocat în Baroul București din anul 1991 și titular al cabinetului din 2008.

Asigură asistență și reprezentare în litigii de drept civil, inclusiv între profesioniști, drept societar, drept bancar, protecția consumatorilor, insolvență și recuperări creanțe, achiziții publice și contencios administrative, dreptul familiei și drept international privat.

A coordonat echipe de avocați și proiecte complexe, în materii diverse, precum  insolvență, protecția consumatorilor, publicitate imobiliară.

Marieta Avram are o deosebită experiență universitară, carieră începută încă din anul 1992, fiind în prezent profesor universitar dr. la Facultatea de Drept a Universității din București la Departamentul de Drept Privat.  A exercitat funcția de prodecan pe durata a două mandate.

Contribuția la elaborarea unor acte normative complexe este, de asemenea, de notorietate, fiind, în calitate de cadru didactic universitar, membru în comisia de redactare a noului Cod Civil și a legii pentru punerea în aplicare a Codului civil.

Activitate academică:

• 1991 – prezent: Profesor univ. dr. la Facultatea de Drept a Universității din București, Drept civil. Persoanele, Dreptul familiei şi Regimuri Matrimoniale.
• ianuarie 2008 – ianuarie 2012
• ianuarie 2013 – mai 2015: Prodecan, Facultatea de Drept, Universitatea București.
• 2007 – 2011: Membru în Comisia constituită de Ministerul Justiției pentru elaborarea proiectului noului Cod civil și a legii pentru punerea în aplicare a Codului civil.

Activitatea profesională:

• 2008 – prezent: Avocat titlular, Cabinet de Avocat Avram Marieta.
• 2017 – prezent: Conciliator CSALB
• 2014 – prezent: Mediator, Birou de mediator.
• 2014 – 2016: Președinte al asociației profesionale Colegiul mediatorilor.
• aprilie 2004 – aprilie 2008: Director juridic BRD- GSG.
• 2002 – 2008: Membru în colegiul de redacţie, redactor-şef adjunct până în 2006, redactor-şef al revistei Curierul judiciar până în anul 2008 la Editura C. H. Beck; 2006 – 2008, membru în colegiul de redacție, redactor-adjunct al Revistei de drept bancar și financiar, Editura Hamangiu.
• mai 2001 – martie 2004: Magistrat-asistent, Director al Direcţiei studii, documentare, informatică, economică şi administrativă a Curţii Supreme de Justiţie/ Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie.
• ianuarie – mai 2001: Judecător Curtea de Apel București.
• mai 1997 – 2000: Ministerul Justiţiei, Director adjunct al Direcţiei legislaţie, studii (19 mai 1997 – 1 ianuarie 1998), Director (1 ianuarie 1998 – 1 septembrie 1998), Director general al Direcţiei generale studii, relaţii internaţionale, integrare europeană şi agent guvernamental (1 septembrie 1998 – 3 ianuarie 2001).
• 1991 – prezent: avocat Baroul București.
• 1 aprilie 2008 – 1 aprilie 2017: of counsel (senior partner) S.C.A. Stoica & Asociații.

Limbi de lucru: Română, Franceză, Engleză

Afilieri: Membru al Baroului București din 1991.

Publicații: cărți și articole în reviste de specialitate juridică.