Ioan-Viorel Cerbu



Date personale

Data nașterii: 11 septembrie 1968

Experiență profesională

15.07.2019 – prezent: Procuror General al Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Bucureşti

19.11.2018 – 14.07.2019: Procuror la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Bucureşti, Secţia de urmărire penală

03.01.2017 – 18.11.2018: Procuror şef delegat al Secţiei de combatere a traficului de droguri din cadrul Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism (DIICOT)

26.08.2014 – 26.08.2017: Procuror şef al Serviciului de prevenire şi combatere a traficului ilicit de droguri din cadrul DIICOT

02.12.2013 – august 2018: Procuror şef delegat al Serviciului de prevenire şi combatere a traficului ilicit de droguri din cadrul DIICOT

05.02.2014 – noiembrie 2018: Procuror la DIICOT, Structura Centrală

01.12.2013 – 04.02.2014: Procuror delegat la DIICOT, Structura Centrală

10.10.2013 – 30.11.2013: Procuror la Direcţia Naţională Anticorupţie (DNA), Secţia de combatere a corupţiei (Secția I)

02.10.2013 – 10.10.2013: Procuror şef adjunct delegat al Secţiei de combatere a corupţiei din cadrul DNA

iulie 2012 – 02.10.2013: Procuror la DNA, Secţia de combatere a corupţiei

iulie 2011 – iunie 2012: Procuror şef adjunct delegat al Secţiei de combatere a corupţiei din cadrul DNA

iunie 2008 – iunie 2011: Procuror şef adjunct al Secţiei de combatere a corupţiei din cadrul DNA

octombrie 2007 – mai 2008: Procuror şef adjunct delegat al Secţiei de combatere a corupţiei din cadrul DNA

aprilie 2006 – septembrie 2007: Procuror la DNA, Secţia de combatere a corupţiei

ianuarie 2006 – martie 2006: Procuror şef delegat al Biroului de combatere a infracţiunilor de corupţie din administraţia publică, Secţia de combatere a corupţiei din cadrul DNA

iulie 2004 – decembrie 2005: Procuror la Parchetul Naţional Anticorupţie, devenit Departamentul Naţional Anticorupţie şi, apoi, Direcţia Naţională Anticorupţie

octombrie 2002 – iunie 2004: Procuror la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Bucureşti, Secţia de urmărire penală

iulie 2001 – septembrie 2002: Procuror la Parchetul de pe lângă Tribunalul Bucureşti, Biroul de combatere a corupţiei şi criminalităţii organizate

octombrie 2000 – iunie 2001: Procuror la Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie (PÎCCJ), Secţia de combatere a corupţiei şi criminalităţii organizate

mai 2000 – noiembrie 2000: Procuror la PÎCCJ, Secţia de urmărire penală şi criminalistică

mai 1999 – aprilie 2000: Procuror la PÎCCJ, Secţia judiciară

decembrie 1996 – aprilie 1999: Procuror la Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 3 Bucureşti

august 1989 – noiembrie 1996: Cadru militar activ în cadrul Ministerului Apărării Naţionale, arma – aviaţie militară

Educație și formare

1991 – 1996: Facultatea de Drept a Universității din Bucureşti

februarie 2006 – februarie 2007: Curs postuniversitar cu tema „Relaţii internaţionale. Studii europene şi euroatlantice”, Institutul Diplomatic Român, Ministerul Afacerilor Externe

septembrie 2005 – iulie 2006: Curs postuniversitar cu tema „Managementul instituţiilor publice”, Academia de Studii Economice din Bucureşti

aprilie – iunie 2007: Curs de pregătire în domeniul utilizării calculatorului, organizat de Centrul de Pregătire în Informatică Bucureşti

A participat la mai multe seminarii privind infracţiuni de corupţie, criminalitate organizată şi spălare a banilor precum și de formare a formatorilor.

septembrie 1986 – august 1989: Şcoala Militară de Aviaţie „Traian Vuia”, Mediaş

1982 – 1986: Liceul Industrial de Aviaţie nr. 1 Bacău

Activitate didactică și publicistică

mai 2006 – prezent: Formator în cadrul Institutului Naţional al Magistraturii, disciplinele Drept penal şi Drept procesual
penal

2008: Coautor al lucrării „Manual de bune practici în investigarea infracţiunilor de corupţie”

Varia

Competenţe şi aptitudini de utilizare a calculatorului (Microsoft Windows 1998)

Permis de conducere categoria B