Dumitru Viorel Mănescu



A urmat cursurile Școlii și ulterior al liceului -Mihai Viteazul- din București între anii 1954 – 1965, iar între anii 1969-1974 urmează cursurile Facultății de Drept din București, secția Juridică.

După absolvirea studiilor în cadrul Facultății de Drept a Universității București în anul 1974 și-a desfășurat neîntrerupt activitatea exclusiv în domeniul notarial timp de 39 ani, până în prezent, astfel:
1974 – 1976:Notar stagiar la Notariatul de stat al sectorului 8 București;
1976 – 1979: Notar de stat la Notariatul de stat al sectorului 8 București;
1979 – 1982: Notar șef adjunct la Notariatul de stat al sectorului 1 București;
1982 – 1989: Notar șef la Notariatul de stat al sectorului 2 București;
1989 – 1991: Notar șef la Notariatul de stat al sectorului 3 București;
1991 – 1995: Notar șef la Notariatul de stat al sectorului 1 București;
1991 – 1995: membru în Comisia de examen pentru definitivat a foștilor notari de stat, comisie din cadrul Ministerului de Justiție și membru în Comisia de elaborare a Legii nr. 36/1995 a notarilor publici și a activității notariale și a Regulamentului de punere a sa în aplicare;
17 noiembrie 1995: notar public în cadrul Camerei Notarilor Publici București și asociat în cadrul Societății civile profesionale MENTOR;
22 iulie 1995 – 19 septembrie 1998: Președintele Camerei Notarilor Publici București;
30 martie 1996 – 21 noiembrie 1998: Președinte Executiv al Uniunii Naționale a Notarilor Publici din România, calitate în care se implica cu toată energia in promovarea internă și internațională a notariatului public român.
21 noiembrie 1998  – prezent: prin votul Congresului Notarilor Publici din România a fost ales Președintele U.N.N.P.R;
3 iulie 2001 – 1 decembrie 2003: Vicepreședinte al Uniunii Profesiilor Liberale din România;
1 decembrie 2003 – 1 decembrie 2005: Președinte al Uniunii Profesiilor Liberale din România;
2001 – prezent: reprezentantul notariatului român în cadrul Uniunii Internaționale a Notariatului Latin, în calitate de Consilier permanent;
2004 – 2007: Consilier executiv în cadrul Comitetului Executiv al Uniunii Internaționale a Notariatului și responsabil pentru Țările Balcanice;
10 decembrie 2004: a fost decorat cu Ordinul National – Steaua României – în grad de Cavaler, în semn de apreciere pentru meritele avute în îndeplinirea cu imparțialitate a actului de justiție și a asigurării statului de drept, în cadrul Uniunii Naționale a Notarilor Publici din România;
2005 – prezent: membru în Consiliul de Administrație al Agenției de Cadastru și Publicitate Imobiliară;
2007 – prezent: Consilier general al Uniunii Internaționale a Notariatului Latin;
2000 – 2009: Doctorand al Facultății de Drept – Universitatea București, Catedra de drept Privat – Domeniul Procedură Civilă, Conducător Doctorat: prof. univ. dr. Viorel Mihai Ciobanu.
2010: Doctorand al Universității Lucian Blaga Sibiu, prin transfer Domeniul – Procedură Civilă, Conducător Doctorat: prof. univ. dr. Ioan Leș;
2010: ales Vicepreședinte al Comisiei juridice a Confederației Naționale a patronatului Român;
2010: a obținut titlul de doctor în drept al Universității Lucian Blaga din Sibiu;
2010: numit Preşedintele Institutului Notarial Român şi Preşedintele Consiliului Director şi al Consiliului Ştiinţific al acestei instituţii;
1 iulie – 1 octombrie 2011: Membru în Comisia de redactare a “Îndrumarului notarial” şi a „Ghidului de practică notarială ” ca urmare a intrării în vigoare a Noului Cod Civil;
27 noiembrie 2011 – 8 mai 2012: coordonator şi membru al Comisiei de redactare a proiectului de modificare al Legii nr36/1995 cu privire la notarii publici şi activitatea notarială;
25 noiembrie 2011: a fost decorat cu Ordinul Naţional “Steaua României” în gradul de “Ofiţer” – “în semn de înaltă apreciere pentru îndeplinirea actului de justiţie şi consolidarea statului de drept;
20 septembrie 2012 – 26 martie 2013: Președinte al Fundaţiei “Institutul Român de Informaţii Juridice”;
19 octombrie 2012: Preşedinte al Uniunii Naţionale a Notarilor Publici din România.