Cristian Bitea

Cristian Bitea

Informații personale
Data și locul nașterii: 06.07.1979, Oradea | Tel. 0726.679.579 | e-mail: contact@bitea.ro 

Activitate profesională
– august 2017 – prezent – inspector guvernamental, Secretariatul General al Guvernului (SGG)
– martie 2017 – iulie 2017 – secretar de stat, președinte al Agenției Naționale a Funcționarilor Publici (ANFP)
– octombrie 2014 – martie 2017 – subsecretar de stat, vicepreședinte al Agenţiei Naţionale a Funcţionarilor Publici (ANFP)
– august – octombrie 2014 – inspector guvernamental, Secretariatul General al Guvernului (SGG)
– mai 2012 – august 2014 – subprefect, Instituția Prefectului Județului Bihor
– august 2011 – mai 2012 – inspector guvernamental, Secretariatul General al Guvernului (SGG)
– octombrie 2009 – august 2011 – subprefect, Instituția Prefectului Județului Bihor
– mai – octombrie 2009 – secretar general, Institutul Naţional de Administraţie (INA); membru în Comisia de concurs pentru recrutarea înalţilor funcţionari publici (ANFP); Preşedintele Comisiei de evaluare a participanţilor la programul de formare specializată pentru ocuparea unei funcţii publice din categoria înalţilor funcţionari publici (INA)
– noiembrie 2008 – mai 2009 – subprefect, Instituția Prefectului Județului Ialomița
– iulie 2007- noiembrie 2008 – consilier – Direcţia Control Instituţii Publice, Departamentul de Control al Guvernului (DCG)
– august 2005 – iulie 2007 – director general adjunct / subsecretar de stat – Institutul Naţional de Administraţie (INA); preşedintele Comisiei Naţionale pentru Managerii Publici
– martie – august 2005 – consilier cabinet demnitar – ministrul administraţiei şi internelor – M.A.I.
– 2003 – 2005 – consilier – Direcţia Metodologie, Autoritatea Naţională de Control (ANC),
– 2002 – 2003 – expert debutant, Direcţia Buget – Finanţe şi Resurse Umane și expert asistent, Direcţia Gestionarea Procedurilor Administrative – Agenţia Naţională a Funcţionarilor Publici (ANFP)

Studii universitare și postuniversitare
– 1998-2002, licenţiat în ştiinţe administrative, Facultatea de Administraţie Publică, Şcoala Naţională de Studii Politice şi Administrative – SNSPA ;
– 2002-2004, master „Studii administrative europene”, Departamentul de Ştiinţe Administrative, Şcoala Naţională de Studii Politice şi Administrative – SNSPA ;
– 2003-2004, studii posuniversitare de specializare în „științe polițienești” , Facultatea de Drept, Academia de Poliție „Alexandru Ioan Cuza”  
– 2018-2019, curs postuniversitar „Audit intern și guvernanță”, Facultatea de Administraţie Publică Şcoala Naţională de Studii Politice şi Administrative – SNSPA 

Altele
– membru al Institutului de Științe Administrative al României “Paul Negulescu” – Sibiu 
– formator certificat ANC, formator certificat SNSPA și EUC Nord  – “Train the trainer” for Romanian Civil Servants și SNSPA – TEMPUS – Program de formare a formatorilor pentru administrația publică; Abordare integrată a instruirii- certificat INA și PGF/GTA International. Membru reprezentant INA în boardul EIPA (European Institute of Public Administration), conferințe și întâlniri de lucru DISPA (Directors of Institutes and Schools of Public Administrations) și EUPAN (European Public Administration Network)
– președinte al Asociației Naționale a Studenților în Științe Administrative (ANSSA), coordonator al comitetelor de organizare a Conferințelor anuale ale studenților din școlile de administrație publică (Voineasa, Mamaia, Băile Felix, Ocna Sibiului, Olănești, Amara, Stâna de Vale, Moneasa, Piatra Fântânele)