Corneliu Birsan

Corneliu Bîrsan

– 1977-1998: Arbitru (Judecător) la Curtea de Arbitraj Comercial Internaţional de pe lângă Camera de Comerţ şi Industrie a României
– 1991-1998: Arbitru (Judecător) la Comisia de Arbitraj a Uniunii Naţionale a Cooperaţiei Meşteşugăreşti din România
– 1990-2003: Membru al Curţii Permanente de Arbitraj de la Haga
– 22 martie 1995 – 31 octombrie 1998: Membru al Comisiei Europene a Drepturilor Omului din partea României
– Începând cu 1 noiembrie 1998: Judecător la Curtea Europeană a Drepturilor Omului, ales pentru un mandat de 3 ani; reales în 2001 pentru un mandat de 6 ani (până la 31 octombrie 2007); reales în 2007 pentru un mandat de 6 ani (până la 31 octombrie 2013)
– 20 ianuarie 1990-25 iunie 1998: Decan ales al Facultăţii de Drept, Universitatea Bucureşti
– 25 iunie 1993-25 iunie 1998: Director al Institutului franco-român de drept al afacerilor şi cooperare internaţională „N. Titulescu- H. Capitant” şi al Colegiului juridic franco-român de studii europene al Facultăţii de Drept, Universitatea Bucureşti.