Ana Cojocaru



Contact
LinkedIn

Professional Experience
ian. 2022 – Prezent: Public Information Officer, Romanian National Council for Refugees
apr. 2021 – Prezent: Project Manager, Romanian National Council for Refugees
sept. 2018 – dec. 2021: Integration Counsellor, Romanian National Council for Refugees
mar. 2018 – iun. 2018: Internship, PDCS
ian. 2017 – sept. 2017: Fundraising Adviser, UN Youth Delegate – Romania
nov. 2016 – dec. 2016: Internship, Ministry of Foreign Affairs of Romania
iul. 2016 – sept. 2016: Internship, UNHCR, the UN Refugee Agency

Studies and Volunteering
2019 – 2022: Scoala Nationala de Studii Politice si Administrative (SNSPA), Doctor of Philosophy – PhD, International Relations and Affairs
2017 – 2018: Univerzita Komenského v Bratislave, Erasmus+ mobility, International Relations and Affairs
2016 – 2018: Scoala Nationala de Studii Politice si Administrative (SNSPA), Master’s Degree, Development, International Cooperation and Humanitarian, Aid
ian. 2020 – dec. 2020: Cenzor, Asociația Liderjust
sept. 2017 – iul. 2018: Member of the Organizing Team, Aspire Romania
aug. 2013 – iul. 2014: President, ELSA Bucharest