Alexandra Sinc

Alexandra-Mihaela Șinc

Informaţii personale
data nașterii: 9 mai 1973
locul naşterii: Bucureşti

Informaţii de contact
e-mail: sinc.alexandra@gmail.com

Experienţă
1 septembrie 2014-prezent: procuror la Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, detașată ca formator la Institutul Național al Magistraturii
10 iunie – 1 septembrie 2013: procuror la Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție, delegată consilier al Procurorului general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie
27 mai – 10 iunie 2013: procuror la Parchetul de pe lângă Tribunalul Bucureşti, delegată consilier al procurorului general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie
15 septembrie 2012 – 1 mai  2013: procuror la Parchetul de pe lângă Tribunalul Bucureşti, detaşată la Ministerul Justiţiei ca secretar general
7 octombrie 2011 – 15 septembrie 2012: procuror  la Parchetul de pe lângă Tribunalul Bucureşti – Secţia judiciar penală
1 aprilie 2009 – 7 octombrie 2011: procuror, Parchetul de pe lângă Tribunalul Bucureşti, delegată în funcţia de prim-procuror la Parchetul de pe lângă Tribunalul Bucureşti
1 ianuarie – 1 aprilie 2009: procuror la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Bucureşti, delegată în funcţia de prim-procuror la Parchetul de pe lângă Tribunalul Bucureşti
2006-2009: procuror, Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Bucureşti, Secţia de urmărire penală
18 ianuarie – 17 iulie 2006: procuror la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Bucureşti, detaşată la Consiliul Superior al Magistraturii, consilier juridic în cadrul Serviciului sinteze şi pregătirea lucrărilor şedinţelor Consiliului Superior al Magistraturii
19 octombrie 2005 – 18 ianuarie 2006: procuror la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Bucureşti, detaşată la Consiliul Superior al Magistraturii, secretar general adjunct
21 septembrie – 19 octombrie 2005: procuror la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Bucureşti, detaşată la Consiliul Superior al Magistraturii, consilier juridic în cadrul Serviciului sinteze şi pregătirea lucrărilor şedinţelor Consiliului Superior al Magistraturii
21 martie – 21 septembrie 2005: procuror la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Bucureşti, detaşată la Consiliul Superior al Magistraturii, director adjunct al Direcţiei resurse umane şi organizare
1 iulie 2004 – 21 martie 2005: procuror la Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, delegată procuror la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Bucureşti
1 septembrie 2003 – 1 iulie 2004: procuror la Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Secţia de urmărire penală şi criminalistică
15 ianuarie – 1 septembrie 2003: procuror la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Bucureşti, delegată procuror la Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Secţia de Urmărire penală şi criminalistică
1 ianuarie 2001 – 15 ianuarie 2003: procuror la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Bucureşti, delegată prim-procuror adjunct la Parchetul de pe lângă Judecătoria Buftea
1 noiembrie 2000 – 1 ianuarie 2001: procuror la Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 5, delegată prim-procuror adjunct la Parchetul de pe lângă Judecătoria Buftea
15 noiembrie 1999 – 1 noiembrie 2000: procuror la Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 5, delegată procuror la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Bucureşti
1 noiembrie 1995 – 15 noiembrie 1999: procuror la Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 5

Studii
1995-1996: Institutul Naţional al Magistraturii
1991-1995: Facultatea de Drept, Universitatea din Bucureşti